تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلود تحقیق ماشین رنگرزی وینچ

دانلود تحقیق ماشین رنگرزی وینچ

اين ماشين جهت رنگرزي برخي از پارچه هايي كه به آساني تغيير شكل مي دهند مانند پشمي و تريكو استفاده مي شود. همچنين جهت رنگرزي پارچه هايي كه در مقابل چروك حساس بوده و نبايستي در خلال فرآيند رنگرزي تحت كشيدگي قرار گيرند از ماشين رنگرزي وينچ استفاده مي شود. عمليات رنگرزي در اين اين دستگاه به فرم طنابي صورت مي گيرد به اين ترتيب  كه پارچه تغذيه شده به دستگاه دو سر آن بهم دوخته شده و بشكل طناب درازاي در آمده و پي در پي از ميان محلول رنگ عبور و از روي درام شيار دار يا و پنچ مي گذرد. هنگامي كه پارچه وينچ را ترك
 مي كند در درون محلول در پشت دستگاه براي مدت زمان كوتاه به صورت تا خورده انباشته مي شود تا از قسمت زير به سمت جلو در اثر حركت غلتك وينچ كشده شود. اين انباشتگي براي پارچه هاي پشمي و پنبه اي اهميتي ندارد ولي در مورد
 فراورده هاي ترموپلاستيك مانند دي استات وتري استات باعث چروك مي گردد. چنين مشكلي را با بكار بردن غلتك وينچ بيضي شكل بجاي يك غلتك وينچ دايره اي و بلندتر كردن ارتفاع محل استقرار غلتك وينچ و كم عمق نمودن مخزن رنگرزي بهبود مي بخشد. غلتك وينچ بيضي شكل اين مكان را فراهم مي كند كه در ضمن اينكه پارچه بدون محلول رنگرزي مي اُفتد به صورت كاملاً يكنواخت و لايه لايه در ته دستگاه قرار گيرد. كمپاني (Leemetals ltd) براي مقابله با هر دو نوع وينچ را توليد كرده كه مي توان بدون تغيير دادن محيط فوق الذكر آن را از حالت دايروي به به فرم بيضوي تبديل نمود كه نهايتاً سرعت پارچه تغيير نمي كند.

معمولاً چندين طاقه، شش يا هفت، پارچه ضمن دوخته شدن كنار به كنار بر روي اين وينچ قرار گرفته و بطور هم زمان رنگ مي شود.

اينجا چين و شكن بر روي اينگونه پارچه ها بويژه اگر از الياف ترموپلاستيك توليد شده باشند. مثلاً استات سلولز و نايلون امري محتمل مي باشد اين نقيصه را همانگونه كه قبلاً اشاره شده در كنار استفاده از غلطك وينچ بيضي شكل مي توان با بست كردن قبلي پارچه قبل از رنگرزي توسط بخار و به صورت صاف شده رفع كرد. در صورت انجام چنين كاري ايجاد چين و شكن در حين عمليات رنگرزي پس از بيرون آورده شدن پارچه رنگ شده از وينچ برطرف مي گردد. اصول اساسي همه ماشينهاي وينچ حركت تعدادي طنابهاي وسيع پارچه با طول هاي يكسان از درون محلول رنگ و بدنبال ان حركت بر روي او غلطك مستقر در بالاي حمام رنگرزي مي باشد در جلوي ماشين وينچ و در حدود 35 سانتي متر بالاتر از سطح محلول درون دستگاه غلتكي با قطر 15 سانتي متر بنام jockey قرار دارد. و در قسمت عقب ماشين وينچ
(Winch  reel) قرار گرفته كه وظيفه به حركت در آوردن طنابهاي پارچه را به عهده دارد. در ماشينهاي وينچ قديمي در ساخت بعضي از قسمت هاي ماشين از چوب استفاده مي شده اما امروزه جهت ساخت اين ماشين از فولاد ضد رنگ كه از طريق جوشكاري به هم متصل شده اند استفاده مي شود. گوشه ها و جوشهاي دروني ناصاف و هر گونه نا همواري كه ممكن است به پارچه صدمه بزند مي بايست پرداخت و صاف گردند. از جمله فولادهاي ضد زنگ با كيفيت عالي كه در ساخت اين دستگاه مي تواند مورد استفاده قرار گيرد، نوع AISI  Type  316  يا معادل آن مي باشد.

شكل و ابعاد مجاري و قرقره هاي ماشين وينچ از اهميت زيادي برخوردار بوده و به نوع پارچه اي كه تحت عمليات رنگرزي قرار مي گيرد بستگي دارد.

ساختمان اغلب ماشينهاي وينچ داراي ابعادي چون:

- 5/2 متر از جلو تا پشت دستگاه.

- طول جلوي دستگاه از 50 سانتي متر براي يك طناب پارچه تا حدود 5/4 متر براي حدوداً 40 طناب پارچه (از پارچه هاي سبك) مي باشد.

جهت انجام عمليات در ماشين وينچ بر روي كالاهاي پشمي و پنبه اي سفت، دستگاه بر اساس شكل 2-1-5 طراحي مي گردد. اين عمق قادر است طول زيادي از پارچه را در خود جاي دهد و شيبي كه در قسمت عقب دستگاه در نظر گرفته شده است پارچه ها را بطور مرتب روي هم نگهداشته و به سمت جلو هدايت مي كند در اين سيستم عمق محلول رنگي حدود يك متر مي باشد در حاليكه سطح حمام كاهش يافته است از اين رو انجام عمليات رنگرزي كالاي پنبه اي با رنگرزي خمي در چنين دستگاهي با صرفه خواهد بود.

جهت پارچه هايي كه جنس فلامنت ويسكوز و استات طرح ماشين وينچ جهت جلوگيري از وقوع هر گونه چين خوردگي در كالا توسعه و تكامل يافته است. ميزان كشش وارده بر روي كالا در جريان حركت آن از درون حمام اينگونه از دستگاه هاي وينچ حداقل است . در سيستم فوق كه تصويري از آن در شكل 3-1-5 نشان داده شده است عمق مايع تا حدود 75 سانتي متر كاهش يافته و ته ماشين صاف و مسطح است.

 

1-1 رنگينه ها در رنگرزي

خواص مختلف شيميايي و فيزيكي الياف، رنگرزي هر طيفي را با يك و يا چند خانواده از رنگينه ها امكان پذير مي سازد. بعضي از خانواده هاي رنگينه اي به علت عدم ميل جذبي (تمايل) نسبت به ليف خاصي اصلاً جذب نگرديده و يا فقط ليف را به مقدار بسيار كم، رنگ مي كند به عبارت ديگر فقط اثر لكه گذاري روي ليف دارد. رنگينه هايي كه براي رنگرزي مورد استفاده قرار مي گيرند با توجه به خواص و يا كاربرد آنها به گروه هاي مختلف تقسسيم بندي مي گردند. شركت هاي توليد كننده به هر گروه و يا خانواده رنگينه اي نام خاصي داده اند. مثلاً رنگينه هاي ديپرس شركت هوخست سامارون (Samaron) و رنگينه هاي ديپرس شركت باير رزولين (Resolin) نام گرفته است. سپس هر رنگينه از يك خانواده با رنگ خود مثل زرد، قرمز ، آبي و غيره ناميده مي شود. (مثلاً رنگينه رنگينه قرمز سامارون). علاوه بر نام هر رنگينه، معمولاً بعد از آن حروف و اعدادي وجود دارد كه مشخصات رنگينه را با رنگ معين باز تر كرده و مي توان به طور خلاصه معاني زير را از حروف كه بعد از نام رنگينه مي‌ آيد برداشت.

 

 

 

اعداد و حروفي كه بلافاصله بعد از نام رنگرينه مي آيد معمولاً ته رنگ رنگينه را مشخص مي سازد. به عنوان مثال:

 

رنگ زرد سبزتر از 5G

-Yellow  10 G

رنگ زرد سبزتر از  G

-Yellow   5 G

رنگ زرد متمايل به سبز

-Yellow   G

رنگ زرد متمايل به سبب

-Yellow   R

رنگ زرد متمايل به قرمز و گرفته

-Yellow   RT

قرمزتر از رنگ قبلي و مقاوم در مقابل نور

-Yellow   3 RL

 

حروف بعد از نام رنگينه ها بيشتر از كلمات زير گرفته شده است:

                              

آبي

B=Blau (Blue)

زرد ويا سبز

G=Gell – Grün ( Yellow – Gteen)

قرمز

R = Rot (Red)

مقاوم در برابر نور 

L=Fast To Light

حلاليت آسان

LL=Leicht löslich (Readily Soluble)

گرفته و تيره     

T=Trüb = Dull  

 

حروف ديگري ممكن است كاربرد رنگينه را با روش مخصوص در رنگرزي و يا چاپ و يا كاربر آنها را فقط در رنگرزي و يا چاپ مشخص سازد.

چاپ

P=Printing

رمق كشي

E= Exhaustion

 

بعد از حروف ممكن است فرم فيزيكي رنگينه ذكر گردد. مثل:

پودر

Pulver = Powder

مايع

Flüssig = Liquid (F1 – Liq.)

خمير

Paste

 

از آنجايي كه بيشتر رنگينه ها مقداري مواد كمكي به همراه خود دارد و آنچه به عنوان رنگينه از طرف شركت هاي توليد كننده به بازار عرضه مي شود صد درصد رنگينه خالص نمي باشد، لذا درجه خلوص هر رنگينه ممكن است با درصدهائي كه در آخر مي آيد مشخص گردد به اين ترتيب كه هر شركت توليد كننده درصد معيني از رنگينه خالص را صد درصد فرض نموده و سپس مقدار رنگينه خالص را نسبت به آن بيان مي كند. مثلاً در رنگينه:

 

 

فایل ورد 24 صپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileaa_2040285_9965.zip21.5k