تلگرام

اطلاعیه فروشگاه

بازدید کننده گرامی: در این فروشگاه کلیه اسناد علمی و پژوهشی از قبیل: مقاله، کتاب، تحقیق، و غیره با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می گیرد. امیدواریم فایل هایی که در این فروشگاه عرضه می شود کمک شایانی به دانشجویان و بازدیدکنندگان در جهت به دست آوردن اطلاعات علمی صحیح و آسان در هر زمینه از مطالب مختلف کرده باشد. با عضویت در کانال تلگرام ما از زمان قرارگیری فایل های جدید در این فروشگاه به صورت 24 ساعته مطلع شوید

دانلودتحقیق نیروگاه اصفهان

دانلودتحقیق نیروگاه اصفهان

مقدمه :

     استان اصفهان به عنوان يكي از قطبهاي صنعتي كشور همواره در راستاي افزايش توليد انرژي الكتريكي به منظور تامين برق صنايع مهمي كه در اين منطقه وجود دارد، مورد توجه خاصي بوده است، صنايعي همچون پالايشگاه اصفهان، مجتمع فولاد مباركه، ذوب‌آهن اصفهان، مجتمع پتروشيمي اصفهان، پلي‌ اكريل و دهها واحد صنعتي بزرگ و كوچك ديگر، همچنين توسعه بخشهاي كشاورزي و فعاليتهاي وابسته به اين بخش و قدمت تاريخي از سوي ديگر، اين استان را به صورت يك قطب جاذب و استراتژيك كشور درآورده است. لذا افزايش توليد انرژي در اين استان امري است اجتناب‌ناپذير.

     نيروگاه اصفهان در موقعيت جغرافيايي بسيار مطلوب و در حاشيه زاينده‌رود و در دامنه تپه‌هاي قائميه قرار گرفته است. اين نيروگاه در سيزده كيلومتري جنوب غربي اصفهان و در فاصله 2 كيلومتري بزرگراه ذوب‌آهن به وسعت تقريبي 74 هكتار واقع شده است.

تاريخچه صنعت برق :

     صنعت برق در ايران از سال 1283 شمسي با بهره‌برداري از يك ديزل ژنراتور 400 كيلوواتي كه توسط يكي از تجار ايراني بنام حاج حسين‌ امين‌الضرب تهيه و در خيابان چراغ‌برق تهران (امير كبير) فعلي گرديده بود آغاز ميشود.

     اين موسسه بنام دايره روشنايي تهران بود و زير نظر بلديه اداره مي‌شد. اين كارخانه روشنايي چند خيابان عمده تهران را تامين مي‌كرد، خانه‌ها برق نداشته و تنها به دكانهاي واقع در محله‌ها برق داده مي‌شد و روشنايي آن از ساعت 7 الي 12 بود و بهاي برق هم براساس لامپي يك ريال هر شب جمع‌آوري مي‌شد. از سال 1311 اولين كارخانه برق دولتي به ظرفيت 6400 كيلووات در تهران نصب گرديد، ولي مردم از گرفتن امتياز خودداري مي‌كردند و به‌ همين دليل براي پيشرفت كارها براي كساني كه انشعاب برق مي‌گرفتند يك كنتور مجاني به عنوان جايزه در نظر گرفته مي‌شد. چند سال بعد وضع تغيير كرد و كار به جايي رسيد كه انشعاب برق سرقفلي پيدا كرد.

 

تاريخچه برق در اصفهان:

     پيدايش برق در اصفهان همواره با نام مرحوم عطاءالملك دهش همراه بوده است وي در سال 1304 اقدام به تاسيس اولين كارخانه برق به قدرت 99 كيلووات در محله فعلي دروازه دولت كوچه تلفن خانه نمود كه در سال 1306 مورد بهره‌برداري قرار گرفت و باعث شگفتي مردم اصفهان در آن عصر گرديد و براي اولين بار ميدان نقش جهان و عمارت عالي قاپو و چهلستون برق‌دار شدند.

     سوخت اين مولد كوچك و ابتدايي هيزم بود، در شرايطي از اين مولد كوچك استفاده مي‌شد كه نيروي برق جنبه عمومي نداشته و مصرف آب بسيار محدود بوده و از طرفي ظرفيت نصب شده نيز تكافو نمي‌كرد، به همين دليل در سال 1306 به ميزان 120 كيلووات به قدرت نصب شده اضافه گرديد.

     در سال 1312 به منظور جبران كمبود نيروي توليدي يك دستگاه ديزل 280 كيلوواتي نصب گرديد و چون بهره‌برداري از مولدهاي موجود با سوخت هيزم به صرفه نبود، به تدريج اين مولد از رده بهره‌برداري خارج و مولد ديزلي جايگزين آن گرديد و استفاده از نيروي برق كه از غروب تا نيمه‌شب انجام مي‌شد تا صبح ادامه يافت.

     در سال 1316 دستگاههاي مولد برق از نيروگاه دروازه دولت به كارخانه ريسندگي واقع در قسمت جنوبي پل خواجو منتقل گرديد و در محل جديد با نصب دو دستگاه ديزل به قدرت 1500 اسب تا حدودي كمبود برق را جبران نمود.

     نيروي توليدي بوسيله خط 3000 ولتي كه درابتداي خيابان چهارباغ كشيده شده بود به مركز اصفهان منتقل مي‌شد.

     در سال 1320 با سهيم شدن شهرداري در شركت مرحوم دهش وزارت كشور نسبت به احداث شبكه 6000 ولتي با كابل‌هاي زيرزميني و دو دستگاه پست ترانسفورماتور جهت اصفهان اقدام نمود و اين شبكه توسط سه رشته كابل 6000 ولتي از پست تقسيمي كه جنب كارخانه ريسباف ساخته شده بود با ترانسفورماتور 500 كيلوولت آمپر كه در كارخانه ريسباف نصب شده بود، انتقال نيرو را انجام مي‌داد. در سال 1324 شركت سهامي توربين اصفهان تاسيس و شروع به كار نمود.

     اين شركت با استفاده از نظر مهندسين مشاور نسبت به سفارش نيروگاهي متشكل از چهار دستگاه توربين بخار هر كدام به قدرت 3000 كيلووات از انگلستان اقدام نمود. چون حمل و نقل توربين‌هاي سفارش شده به تعويق افتاد، شركت در سال 1328 سه دستگاه ژنراتور آمريكايي هر يك به قدرت 6000 كيلووات خريداري و در نيروگاه هزار جريب نصب نمود اين ديزلها به تدريج مورد بهره‌برداري قرار گرفت و همزمان با آن شبكه برق نيز توسعه يافت و بدين ترتيب براي اولين‌بار برق بطور شبانه‌روزي در اختيار متقاضيان گذارده شد.

     در سال 1332 توربين‌هاي خريداري شده از انگلستان مورد بهره‌برداري قرار گرفتو در اين سالها افزايش مصرف نيروي برق باعث گرديد كه مجدداً از نيروي اضافي كارخانجات نساجي براي تامين برق اصفهان استفاده گردد.

     همچنين جهت افزايش توليد يك دستگاه توربين بخار 2500 كيلوواتي از شركت برق فيروز تهران خريداري و در نيروگاه هزار جريب نصب گرديد، بهره‌برداري از آن در سال 1339 آغاز شد.

     در سال 1340 با تاسيس شركت سهامي كارخانجات برق اصفهان كه جايگزين سهامي توربين گرديد، از مجموع سه دستگاه ديزل ژنراتور 2100 كيلوواتي يك دستگاه در نيروگاه انوشيروان واقع در جاده تهران و دو دستگاه ديگر در نيروگاه هزار جريب نصب و مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

     نيروي توليدي انوشيروان توسط خط 20 كيلووات به شهر اصفهان منتقل مي‌شد و همزمان كابل‌كشي كمربندي خط 20 كيلووات در شهر اصفهان آغاز شد.

     در سال 1343 شركت سهامي كارخانجات برق اصفهان اقدام به سفارش سه دستگاه ديزل هر يك به قدرت 2900 كيلووات از انگلستان نمود، كه با بحرانهاي مالي كه شركت دچار آن گرديد فقط توانست يك واحد از سه واحد پيش‌بيني شده را در نيروگاه انوشيروان نصب و مورد بهره‌برداري قرار دهد.

     با افزايش سريع تعداد مشتركان برق خانگي، صنايع و كشاورزي، نيروگاه‌هاي جديدي احداث شد و توليد برق كشور هر روز بيشتر گرديد.

     اولين واحد نيروگاه اصفهان در سال 1346 شمسي با يك واحد ديزلي با قدرت 3300 كيلووات شروع به كار نمود، در سه ماه بعد 2 واحد ديزلي ديگر با همان مشخصات به آن افزوده شد.

     با افزايش مصرف برق در استان اصفهان و شبكه آخرين واحد بخاري در سال 1367 با توليد 320 مگاوات به شبكه سراسري وصل گرديد، و واحدهاي ديزلي در همان سالهاي اوليه به يكي از شهرهاي ديگر انتقال داده شد.

     لازم به توضيح است كه سه واحد گازي هسا (هليكوپترسازي ايران) هر يك به قدرت 2/29 مگاوات از 1/1/1372 تحت مديريت نيروگاه اصفهان درآمد، واحدهاي گازي هسا در فاصله 25 كيلومتري اصفهان و در شمال شاهين‌شهر احداث شده، اين واحدها در سال 57-1356 توسط وزارت دفاع از يك كمپاني آمريكايي خريداري گرديد، پس از پيروزي انقلاب اسلامي مسئوليت تكميل، راه‌اندازي و بهره‌برداري از واحدها به عهده وزارت نيرو واگذار شد و سرانجام در تير ماه 1368 مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

   در حال حاضر نيروگاه اصفهان با پنج واحد بخاري و سه واحد گازي با مشخصات زير نصب، مونتاژ و راه‌اندازي گرديده و در حدود 922 مگاوات توليد دارد.

 

مقدمه 1
تاريخچه صنعت برق2
تاريخچه برق در اصفهان2
موقعيت جغرافيايي  6
نحوه كار نيروگاه بخار  7
تصفيه‌خانه 9
هيتر  11
بويلر 12
توربين15
ژنراتور17
تحريك ژنراتور18
حفاظت ژنراتور19
سنكرونيزم20
ترانسفورماتور 21
پست‌هاي فشارقوي  24
پست برق‌هاي نيروگاه27
مصرف‌كننده‌هاي نيروگاه 28
مخازن سوخت30
واحد اول 375MW  32
مشخصات واحد اول 375MW  33  
بويلر33
توربين  34
ژنراتور  35
سيستم Cooling36
مشخصات واحد دوم  40
تاريخچه واحد دوم 120 مگاوات41
مشخصات واحد 120MW42
بويلر 42
توربين  42
ژنراتور  43
واحد اول 120MW  45
مشخصات فني واحد اول 320 مگاواتي46
بويلر46
توربين  46
ژنراتور  49
سيستم Cooling 51
واحد دوم 320MW  55
مشخصات واحدهاي بخار نيروگاه اصفهان ( جدول 2  )  56
مشخصات آب‌خام نيروگاه اصفهان ( جدول 3 )57
مشخصات شيميايي آب و بخار واحدهاي 1 و 2 نيروگاه اصفهان 58
دياگرام تصفيه آب  59
مشخصات شيميايي آب و بخارهاي 4 و 5 نيروگاه اصفهان 60
نيروي انساني نيروگاه 61
حرم نيروگاه 62
چارت سازماني شركت تعميرات نيروي برق اصفهان63
چارت سازماني شركت مديريت توليد برق اصفهان  66
منبع و مآخذ 68

...

 

75 ص فایل Word


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,800 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file_610370_2961.zip24.8 MB

دانلود مقاله سيليسيوم

دانلود مقاله سيليسيوم مواد نيم رسانا جريان الكتريكي در فلز از حركت بارهاي منفي (الكترونها) و در نيم رساناها از حركت بارهاي منفي (الكترونها) و بارهاي مثبت (حفره ها) ناشي مي شود. مواد نيم رسانا اعم از سيليسيوم و ژرمانيوم مي توانند بوسيله اتم هاي ناخالص چنان آلائيده شوند كه جريان الكتريكي عمدتاً از الكترونها يا حفره ها شود. نيم رساناها گروهي از مواد هستند كه رسانايي الكتريكي آنها بين فلزات و عايق ها قرار دارد. بلور كامل ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,800 تومان

دانلود پروژه طراحی و ساخت شمارندة فرکانس تا یک گیگاهرتز

دانلود پروژه طراحی و ساخت شمارندة فرکانس تا یک گیگاهرتز ویژگی های دستگاه اندازه گیری اصولا عمل یا حاصل مقایسه یک کمیت مفروض با یک استاندارد از پیش تعیین شده را ، اندازه گیری می نامیم. برای این که نتیجه عمل اندازه گیری که با اعداد بیان می شود، معنی داشته باشد، باید اولا استانداردی که برای مقایسه  به کار می رود، دقیقا معلوم ومورد قبول عام واقع شده باشد. ثانیا روش استفاده شده برای این مقایسه باید قابل تکرار بوده و قادر به امتحان کردن دستگاه اندازه گ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,300 تومان

دانلود پروژه ضبط دیجیتال با کنترل رادیویی

دانلود پروژه ضبط دیجیتال با کنترل رادیویی چکیده : این مدار بدین صورت عمل می کند که در ابتدا فرمان ورودی ما که می تواند روشن یا خاموش شدن مدار،کم و زیاد شدن صدار،فرمان تایمر،انتخاب ضبط یا CD-ROMباشد که از طریق ماژول فرستنده به گیرنده می رسد.  مدار گیرنده اطلاعات را در یافت کرده و به 14 میکرو می دهد و میکروبا توجه به اطلاعات در یافت شده،یکی از پایه های 24 یا 25 را فعال می کند که باعث فعال شدن ضبط یا CD-ROM می شودو اگر اطلاعات ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,600 تومان

دانلود تحقیق بررسي تاثير اعمال هزينه اجتماعي آلاينده ها در شاخصهاي اقتصادي نيروگاههاي برق آبي

دانلود تحقیق بررسي تاثير اعمال هزينه اجتماعي آلاينده ها در شاخصهاي اقتصادي نيروگاههاي برق آبي چكيده : تعدد پروژه هاي مورد نياز كشور در كليه بخشها از يك سو و كمبود سرمايه از سوي ديگر سبب ميشود تا ارزيابي اقتصادي طرحها به عنوان يكي از مهمترين معيارهاي تصميم گيري جهت پروژه ها مطرح گردد. اساس روشهاي ارزيابي اقتصادي طرحها بر برآورد هزينه ها و فايده هاي طرح استوار مي باشد . تلاش براي برآورد دقيق تر هزينه ها و فايده هاي طرح مي تواند در كيفيت ارزيابي اقتصادي تاثير مثبت فوق العاده اي داشته باشد . ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,800 تومان

دانلود تحقیق مطالعه و بررسی عیوب و محاسن راه اندازهای موتورهای الکتریکی

دانلود تحقیق مطالعه و بررسی عیوب و محاسن راه اندازهای موتورهای الکتریکی فصل اول : « کلیات موتور آسنکرون سه فاز »       1 - 1 ) ساختمان موتورهاي القايي سه فاز : شکل ( 1-1 ) تصوير يک موتور القايي سه فاز و قطعات آن را نشان ميدهد .                 شکل ( 1-1) 1-1 - 1 ) استاتور : هستۀ استاتور به صورت ورقه ورقه ( لايه لايه ) از جنس فولاد مرغوب ساخته مي شوند و علت مورق بودن استاتور  ج ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,800 تومان

دانلود تحقیق استفاده از پايدار كننده هاي سيستم قدرت (PSS) جهت بهبود ميرايي نوسانات با فركانس كم سيستم

دانلود تحقیق استفاده از پايدار كننده هاي سيستم قدرت (PSS) جهت بهبود ميرايي نوسانات با فركانس كم سيستم چكيده : توسعه شبكه هاي قدرت نوسانات خود به خودي با فركانس كم را، در سيستم به همراه داشته است. بروز اغتشاش هايي نسبتاً كوچك و ناگهاني در شبكه باعث بوجود آمدن چنين نوساناتي در سيستم مي شود. در حالت عادي اين نوسانات بسرعت ميرا شده و دامنه نوسانات از مقدار معيني فراتر نمي رود. اما بسته به شرايط نقطه كار و مقادير پارامترهاي سيستم ممكن است اين نوسانات براي مدت طولاني ادامه يافته و در بدترين حالت دامنه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,600 تومان

دانلود مقاله عملكرد قدرت الكتريكي در توزيع و انتقال برق

دانلود مقاله عملكرد قدرت الكتريكي در توزيع و انتقال برق     ١-١- اهداف پروژه     مخابره و انتقال اطلاعات با بهر گيري از خطوط برق اعم از خطوط انتقال يا توزيع و نيز سيم كشي برق داخلي منازل را تحت عنوان مخابرات با حامل خط برق[1] قدرت الكتريكي مي شناسيم. امروزه با گسترش و تنوع محصولات الكتريكي و الكترونيكي و استفاده از شبكه هاي مخابراتي در ادارات همچنين در منازل، نياز روز افزوني به ايجاد شبكه هاي مبتني بر تكنيك هاي قابل اطمي ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,600 تومان

دانلود تحقيق بررسي قوانيم اهم و کيرشهف

دانلود تحقيق بررسي قوانيم اهم و کيرشهف  آزمايش اول- بررسي قوانيم اهم و كيرشهف وسايل مورد نياز: مقاومت هاي 100، 2k، 1k،200، 300 ،20k و مولتي متر  الف) قانون اهم: مقدمه: الف) بررسي قانون اهم: بستگي ولتاژ سيم به مقاومت مدار و جريان ورودي از آن V=IR كه در آن V: اختلاف پتانسيل سيم (ولت)، I و جريان عبوري (آمپر)،  R: مقاومت سيم (اهم) مداري مطابق شكل ببنديد. با تغيير مقدار IS ، ولتاژ دوسر مقاومت را اندازه گرفته، منحني &n ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,400 تومان

دانلود مقاله ميزان مقاومت بدن انسان در مقابل برق گرفتگي

دانلود مقاله ميزان مقاومت بدن انسان در مقابل برق گرفتگي در طي مراحل پيشرفت پروژه مطالب زير مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در فصل اول فيزيولوژيك بدن انسان در مقابل جريان هاي الكتريكي بررسي شده و پيرامون مطالبي در خصوص شرايط بروز برق گرفتگي، ساختار الكتريكي بدن انسان، عوارض برق گرفتگي، جدول تأثيرات فيزيولوژيك بدن انسان در مقابل جريان هاي الكتريكي حوادث ثانوي شكل هاي حاصل از حوادث برق بحث شد. در فصل دوم تفاوت اثرات جريان هايAC,DC بر روي بدن انسان مورد بررسي ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,800 تومان

دسته بندی محصولات فروشگاه

filesell filesell